Akliman

Akliman

Akliman, Sinop il sınırları içerisinde olan Merkez İlçesine bağlı bir mahalledir. Yaklaşık 20 metre civarında uzunca bir kumsalı vardır. Samsun’un batısındadır ve şehir merkezine uzaklığı ise 9 km dir.  Ayrıca Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun ile mesafesi de 9 km dir.

ORMAN + DENİZ = AKLİMAN

Akliman’a Nasıl Giderim?

Akliman yol tarifi özetle şu şekildedir. Sinop il sınırına girdikten sonra havaalanı tabelaları takip edilir. Sinop girişinden sonra 3 km gidildiğinde Hamsilos sapağını kaçırmayınız. Çünkü bu Hamsilos sapağına girilecektir. Bu sapağın sonu sizi Akliman’a çıkaracaktır.

Doğa Harikası Akliman

Küçük bir mahallenin bu kadar ün salmasının nedeni doğa ile denizin muhteşem bütünlüğüdür. Rakımı, yani deniz seviyesinden yüksekliği sadece 4 metredir. Hem sahili olan hem de doğası ile insanı büyüleyen bu mahalle piknik alanları ile meşhurdur. Akliman’da orman ve denizin tadını tek tatilde çıkarabilmeniz mümkündür. Aklima’a gelmeyi düşünüyorsanız piknik malzemelerinizi yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz. O kadar yol yanında taşımak istemeyenler için de bu bölgede piknik malzemeleri temin edebilmeniz kolaydır. Bu alana gelip de piknik yapmayan yoktur.

Akliman’da Konaklama

Akliman mesire alanlarında konaklamak mümkündür. Yalnız burada konaklama sadece çadır kampları içerisinde mümkündür. Çadır kamplarında konaklamayı sevmiyorsanız civardaki yerleşim yerlerinde otel ve pansiyonlar da mevcuttur.

Akliman Koyu

Akliman mesire alanının kuzeyinde Akliman koyu bulunur.  Buradaki denizi mükemmel kılan sır da aslında bu koydur. Bu koy sayesinde denizin dalgası Akliman sahilinde kesilir. Tıpkı ölü deniz Fethiye gibi durgun ve ılık bir deniz ile karşılaşırsınız.

Akliman’ın Diğer İllere Olan Uzaklıkları

İstanbul – 691 km,

Ankara – 428 km,

Samsun – 163 km,

Kastamonu – 183 km.

Akliman’ın Diğer İlçelere Olan Uzaklıkları

Ayancık – 56 km,

Boyabat – 90 km,

Dikmen – 73 km,

Durağan – 117 km,

Türkeli – 92 km,

Erfelek – 26 km,

Gerze – 37 km,

Saraydüzü – 112 km.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Akliman için yorumda bulun

    Akliman için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Akliman için ilk yorumu yapabilirsin.