Alaaddin Cami

Alaaddin Camii 

Alaaddin Cami Nerededir?

Alaaddin Camisine ulaşım kolaydır. Sinop ilinin şehir merkezinde, Sakarya Caddesinde ve Hükümet Meydanı yakınlarındadır.

İsmi Nereden Gelir

İsmini, Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’tan almıştır. Alaaddin camisi, Alaeddin Camisi, Büyük Cami ve Ulu Cami isimleri ile de anılmaktadır.

Tarihçesi

Sinop’un 1214 yılında fethedilmesinden bir yıl sonra yani 1215 yılında inşasına başlanıp 1230 yılında tamamlanmış olduğu düşünülmektedir. 1261 yılındaki Trabzon Komnenosları saldırısı sırasında tamamen yıkıldığı ve 1268 yılında Muînüddin Pervâne tarafından eski temelleri üzerinden tekrar inşa ettirildiği düşünülmektedir. 1945 ve 1950 yılları arasında ve son olarak da 2008-2009 yıllarında tadilat yapılmıştır.

Mimari Yapısı

Alaaddin Camisi, 66 metre uzunluğa ve 22 metre genişliğe sahip dikdörtgen bir alandaki plana oturtulmuştur. Yani enine plana sahiptir. Avlusuna giriş kapılarının sayısı 3 ve cepheleri ise kuzey, doğu ve batıdır.  Avludan camiye giriş kapılarının sayısı ise 5 tir. Mihrabı mermerden yapılmış olup 3 tarafı Ayet-El Kürsi ile çevrelenmiştir. Günümüzdeki minber orijinal değildir. Orijinalinde yoğun girift bitkisel süslemeler bulunur. Evliya Çelebinin bu camiyi ziyaretinden sonra aldığı notlara göre caminin orijinal minberi Bursa Ulu Cami’nin minberi ile benzerlik göstermektedir. Orijinal minber ise 1853 yılında kubbenin çökmesi ile parçalanmıştır. Orijinal parçaları İstanbul Çinili Köşk’te sergilenmektedir. Şu an camide kullanılan mihrap orijinal olmayıp, 19. yüzyılda ahşap malzemeden yapılmıştır.

Caminin duvarları bir sıra tuğla bir sıra kesme taş ile örülmüştür.

Alaaddin Cami’si 5 adet kubbeye ve 1 adet minareye sahiptir.

Diğer camilerden Farkı Nedir? Neden Görülmeli?

Kuzey Anadolu’nun en büyük Selçuklu Camisi olan Alaaddin Cami, geniş avluya sahip olması ve enine plan özelliğiyle “Erken Dönem İslam Cami” şemasına benzer. Enine olarak inşa edilen iç yapısı ve uzun saf tutmaya elverişli olan avlusu sebebi ile “Arap Camileri” sınıflandırmasına girerler. Bu sınıftaki camiler “Erken Dönem İslam Cami” mimarisinde düşünülür.

Alaaddin Cami avlusunun batı kapısında yer alan kitabeden 1385 yılında  Candaroğlu  Celâleddin Bayezid Bey diğer ismiyle “Kötürüm Bayezid” tarafından büyük bir onarım gerçekleştirildiği bilinir. Günümüzde İstanbul Çinili Köşk’te sergilenen emsalsiz işçilikteki minber Candaroğlulları döneminde inşa edilmiştir. Caminin avlusunda Candaroğulları türbesi de ziyaret edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Alaaddin Cami için yorumda bulun

    Alaaddin Cami için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Alaaddin Cami için ilk yorumu yapabilirsin.