Ayancık Akgöl

Ayancık Akgöl

Ayancık Akgöl Cide ve İnebolu ilçelerini geçip Sinop iline doğru yaklaşırken. Ormanların içinde amazonların hala var olduğunu düşündüren ve mitolojiye göre Amazon adı verilen savaşçı kadınların bölgede yaşadığı düşünülen Karadeniz in incilerinden biri olan Sinop. Adını bu Amazon kraliçesi Sinope’den almış olduğunu duyuyoruz.

Akgöl Nerededir?

Ayancık ilçesinin güneyinde bulunan Ayancık-Kastamonu karayolunun 31. km’sin de ayrılan yol ayrımından 5 km içeride bulunan Akgöl Yaylası. 1200 metre yükseklikte olup etrafında ki sık ormanlar içinden akan iki çayın birleştirerek  oluşturduğu bu göl ortalama olarak 3 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Bozulmamış bitki örtüsü ve büyüleyici manzarası ile doğa meraklılarının ilgisini çekmeyi başarmış bir yerdir. Sinop ilinde bulunan en güzel piknik yerlerinden biri olan Akgöl de sandal gezintisi yapmakta ayrı bir keyif vermektedir.

Akgöl ü Neden Gezmeliyim?

Akgöl e neden gitmeliyim diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen cevaplayayım tertemiz havası ve kuşların ötüşüne eşlik eden kurbağa sesleri arasında yapılan bir piknik insana bütün yorgunluğunu unutturuyor.  Gölden aşağıdaki dereye doğru dökülen olan yapay bir şelale ve çevresindeki ormanlık alanla beraber yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki İnaltı Mağarası da Akgöl’de yapılan piknik  sonrasında mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Gölün hemen yanında orman işletmesine ait bir tesis bulunmaktadır. Çevre ormanlarda bulunan yaban domuzu, ayı, kurt, çakal ve tavşan gibi av hayvanları da sizlere gerçekten doğa da bulunduğunuzu hatırlatacaktır.

Akgöl ve çevresinde bilimsel araştırmalar yapmak için gelen botanikçilere rastlamak mümkündür. Kışın bembeyaz kar örtüsü ile kaplanan gölün etrafında bulunan yürüyüş yolu, baharla birlikte çiçeklerle kaplanıyor. Sonbaharda gittiğiniz de ise sizi harika bir renk cümbüşü, yazın giderseniz de nilüfer çiçekleri çok huzur verici olacaktır.

Ormanla gölün buluştuğu nokta olan Akgöl maalesef turizme yeteri kadar kazandırılamamıştır. Yeterli tanıtımın yapılmamış olması, merkezi bir yerde olmamasından kaynaklanan ulaşım zorluğu gibi nedenlerden dolayı şimdilik piknik yapan insanların ve botanikçilerin oluşturduğu bir alan olabilmiş.

Sizlerin de eğer bir gün Sinop iline yolu düşerse Sinop ta mutlaka görmeniz gereken yerler arasına bir yeri daha eklemeniz gerektiğini bu yazıdan sonra daha iyi anlamışsınızdır.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ayancık Akgöl için yorumda bulun

    Ayancık Akgöl için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayancık Akgöl için ilk yorumu yapabilirsin.