Bektaşağa Göleti

Bektaşağa Göleti

Sinop ilimize bağlı Bektaşağa Köy sınırları içinde bulunan ve Sinop ilinin Erfelek ilçesi Kızılcaot köyüne kadar uzanan geniş bir alanda bulunur.  Bektaşağa Göleti, yeni yapılmakta olan çalışmalar sayesinde Sinop’ta doğa turizminin merkezlerinden biri olma yolundadır.  Sinop iline 17 km, Erfelek ilçesine 12 km. uzaklıkta bulunan Bektaşağa Göleti, Sinop Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerince piknik alanı olarak kullanılmasına karar vermiştir. Sonrasında yine orman işletme müdürlüğünün katkıları ve projeleri sayesinde turizme katılmış bir gölettir.  Bektaşağa Göleti piknik alanının kullanılabilir hale gelmesinde gölet civarında yapılması planlanan düzenlemeleri Kastamonu Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından peyzaj tasarımı yapılmıştır. Sinop Orman İşletme Müdürlüğü’nün proje ekibi tarafından çalışmalarına başlanmıştır.18 aylık bir proje süresinin sonunda tamamlanmış ve gölet turizme kazandırılmıştır.

Bektaşağa

Proje Kapsamında Neler Yapılmıştır?

Proje sahasına kır lokantasından gelen turistlerin ve diğer ziyaretçilerin izlemesi için seyir teraslarına, yağmur barınaklarından kuş ve hayvanların gözlemlenmesi için yapılan gözlem kulesine vardır. WC den çocukların piknik alanında sıkılmamaları için çocuk parkına kadar birçok şey düşünülmüş ve yapılmıştır.

Ayrıca proje kapsamında orman içerisinde bulunan yollarda doğa yürüyüşleri yapılabilir. At binme ve ATV motorlarla orman içerisinde ve gölet çevresinde gezinti yapılabilmektedir. Ayrıca gelen misafirlerin konaklaması için yapılan  bungolow evler sayesinde gelen ziyaretçi sayısı da artmıştır.

Neden Bektaşağa Göletine Gelmeliyim?

Mükemmel doğasıyla adeta insanı büyüleyen Sinop her noktasıyla gezilip görülmesi gerekir. Bektaşağa Göleti de bu yerlerin başında gelmektedir. Büyük şehrin kalabalığından, trafiğinden ve stresinden kaçmak isteyen insanlar için doğru bir tercih. Sinop 2015 yılında yapılan araştırmalara göre Türkiye nin en mutlu insanlarının yaşadığı şehir seçilmiştir. İnsanlara bu mutluluğun kaynağını sorduğumuzda ise hem doğa ile iç içe olup hem de trafiğe maruz kalmadıklarını ayrıca istedikleri bütün olanaklara ulaşabildiklerini belirtmişlerdir. Bütün bu nedenlerden dolayı Sinop son yıllarda turizmin parlayan yıldızlarından biri olup adeta insanların doğa, kültür ve deniz turizmini bir arada bulmak istediklerinde tercih ettikleri ilk yerler arasına girmeyi başarabilmiştir. Bektaşağa Göleti aileniz ile beraber eğlenceli ve rahat bir vakit geçirebileceğiniz bir alandır.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bektaşağa Göleti için yorumda bulun

    Bektaşağa Göleti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bektaşağa Göleti için ilk yorumu yapabilirsin.