Boyabat Kalesi

Boyabat Kalesi

Boyabat Kalesi, Sinop iline bağlı Boyabat ilçesinde yer alır. M.Ö. 7. yüzyılda Paflagonya’lılar tarafından yaptırılmış olan kale, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının izlerini taşımaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Sur kapısından içeriye doğru girildiğinde iç kaleye ulaşılmış olur. İç kalenin batısında sarp bir kayalık bulunmaktadır ve girilmesi imkansız olan doğal kesitlik bulunmaktadır. İç kaleden su almak isteyenler Gazideresi Çayı´na doğru bir yol bulunmaktadır. Halk bu kayadan oluşan tünele “cirabazan” demektedir. Tünelde toplam 252 basamak bulunmaktadır.

Kale Tam Olarak Nerededir?

Gazidere Çayı nın, arasından aktığı iki kayanın sol tarafta bulunanının üzerinde bulunur. Buradan İsfendiyar Dağlarına kadar bütün ovayı izlemek mümkün olmaktadır.

Kaleye ancak şehir merkezinden çıkılmaktadır. Kaleye ulaşmak için Boyabat’ın Gökdere Mahallesi’nden çıkmak gerekir. Buradan itibaren yaya olarak devam etmek gerekir.

Boyabat Kalesini Neden Ziyaret Etmeliyim?

Kalenin görünen kısmının güzelliğinden başka kalenin altında yer alan bir yeraltı şehri bulunmaktadır. Çok sayıda merdivenlerin olduğu bu yeraltı tünelleri aşağıda bulunan çaya kadar inmenizi sağlıyor. Boyabat Kalesi’ni bu kadar gizemli yapan ve ilgi çeken şey yeraltındaki tünelleridir. Yeraltı tünellerine girmek istediğiniz de yanınızda muhakkak bir fener bulundurmalısınız. Aksi halde, içeride bulunan sensörlü ışıklar söndüğünde korkabilirsiniz. Merdivenler dik bir yapıda olup ve ayak basma noktaları net bir şekilde belli değildir. O yüzden dikkatli olmalısınız.

Fakat bu tünelleri kullanarak kaleye tırmandığınızda size neden bu kadar şiddetle tavsiye ettiğime hak vereceksiniz. Zirve noktasına çıktığınızda karşılaşacağınız manzara size yorgunluğunuzu unutturup gözüken çeltik tarlaları, bölge de bulunan yöresel evler, yeni yapılmış olan yerler, karşı tarafında bulunan saat kulesi adeta sizi mest edecek ve tekrar tekrar kaleyi ziyaret etme hissi uyandıracaktır.

Kalenin içerisinde bulunan Helenistik döneme ait olan mozaik taş zeminler şehrin tarihine dair önemli bilgiler vermektedir. Kalenin üst bölgesinde bulunan tapınak, dinlenme odası, yiyeceklerin saklanması için kullanılan yerler, su deposu olarak kullanılmış olan alanlar göze çarpmakta olup oldukça ilgi çekicidir.

Sizler de bu tarihi yaşacağınız ve tekrar görmek isteyeceğiniz, çevrenizdeki insanlara tavsiye edeceğiniz bu yeri görmeden Sinop ilini terk etmeyin.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Boyabat Kalesi için yorumda bulun

    Boyabat Kalesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Boyabat Kalesi için ilk yorumu yapabilirsin.