Boyabat Kaya Mezarları

Boyabat Kaya Mezarları

Boyabat kaya mezarları, kayalara oyularak yapılmış olan odalarla oluşturulmuş mezarlardır. Bir ev gibi iç odaları bulunmaktadır. Sütunlu kısmının arkasında, kayaların oyularak derinleştirilerek oluşturulmuş olan bir iç cephe mezar odasına girişi sağlamaktadır.

Özellikleri

Boyabat kaya mezarlarının iç cephesinde bulunan mezar odasında ölülerin yatırıldığı ve ölülere verilen hediyelerin konulduğu taş sedirlerden oluşan sade mekanlar da yer almaktadır.

Ölen kişi ne kadar önemli ise mezar da bir o kadar yükseğe oyulur ve ölen kişinin önemine uygun şekilde süslenirdi. Mezarların ön cephelerine dönemin önemli olaylarını ya da mezar sahibinin sahip olduğu özellikleri tasvir eden kabartma ve süslemeler yapılırdı.

Dönemin zenginliği mezarların içine konulan ölen kişilere hediye edilen armağanlarda ortaya çıkmaktadır. Kaya mezarları günümüzde hala gizemlerini korumakta olup insanların ilgisini çeken eserler arasındadır.

Mezar çevresinde bulunan kaya işlemeleri, çevre köyler de  şeytan basamakları” olarak adlandırılan ve insan yapımı olan bir basamaklı tünelin bulunması ise bu alanın sadece mezar için kullanılmadığını ve çok eski bir yerleşim yeri olduğunu bizlere göstermektedir.

Boyabat Kaya Mezarı Tam Olarak Nerededir?

Salar Köyün de bulunan kaya mezarı, Boyabat  ile Kastamonu karayolunun 15. kilometresinde Salar Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Köyün doğusunda ve yüksekçe bir kalker kayanın üzerinde yer alan mezar Gök ırmak ovasına hakim bir tepede bulunmaktadır. Kaya mezarına ulaşmak için karayolundan ayrılarak köy yoluna girilmesi ve bir müddet ilerlenmesi gerekmektedir.

Neden Boyabat Kaya Mezarlarını Ziyaret Etmeliyim?

Sinop il sınırları içerisinde yer alan bu güzel tarihi eserin ne yazık ki çok tanıtımı yapılmamıştır ancak Sinop iline gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken ve görmeden dönülmemesi gereken bir eser olduğunu rahat bir şekilde söyleyebilirim. Kaya mezarları arasında en ihtişamlı ve görkemli olanı Boyabat ilçesinde bulunan kaya mezarlarıdır.

Kaya mezarının bulunduğu alana direk ulaşım sağlayan bir yol yoktur. Bu nedenle de tarlaların içinden geçilerek, yokuş yukarı yaya yolundan kısa bir yürüyüş yapıldıktan sonra ulaşılır. Mezar oldukça büyüktür ancak bu tarihi esere verilmesi gereken değere karşılık ilgisizlik, define arayan kişilerin vermiş olduğu tahribat ve kaya yapısının da yıpranmaya müsait olması nedeniyle eser çok hasar görmüştür. Bu yüzden de kaya mezarının sorumluluğu köy muhtarlarında bulunmakta ve onlardan izin alarak çıkılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Boyabat Kaya Mezarları için yorumda bulun

    Boyabat Kaya Mezarları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Boyabat Kaya Mezarları için ilk yorumu yapabilirsin.