Erfelek

Erfelek

Erfelek Sinop merkeze yakın ve doğası bakımından en güzel ilçelerinin başında gelmektedir. Sinop merkeze olan uzaklığı 30 kilometredir. Yaklaşık olarak 30 dakikalık bir yolculuk sonrası Erfelek ilçe merkezine giriş yapabilirsiniz. Erfelek yolu üzerinde bulunan Bektaşağa sapağından meşhur Bektaşağa göletine gidebilir ve tesis içeridinde yemek yiyebilir, çayınızı yudumlayabilirsiniz. Dileyenler göl etrafında turlarken, ata binebilirsiniz.

sinop-erfelek-selaleleri

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Sinop’un en çok ziyaretçi çeken yerlerinden bir taneside Erfelek şelaleleridir. Sinop merkeze 40 kilometre mesafede yer alan milli park mükemmel doğası ve buz gibi akan kuyu ile büyük beğeni toplamaktadır. 27 tane irili ufaklı şelaleler zincirinin içerisinden yapılan tırmanma parkuru ile suyun kaynağına ulaşabilir ve nefis suyun tadına bakabilirsiniz. Zirvedeye tırmanış yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Tırmanış sonrası yorgunluğunuzu suyun başında mis gibi bir çay, köfte ekmek, sucuk etmek ile atabilirsiniz. Dinlendikten sonra yapılan patika yoldan 10-15 dakikada tekrar aşağıya inebilirsiniz. İsteyenler yanında getirdikleri yiyecekler ile piknik yapabilirken, isteyenler şelalenin etrafındaki tesislerde yemek yiyebilirler. Milli park özellikle bayram dönemlerinde çok yoğun olmaktadır. Mümkün ise bayram harici günlerde ve hafta içi gitmeniz önerilir. Giriş ücreti her milli park gibi burada da alınmaktadır. Dönüş yolunda Erfelek barajının yanından geçerken barajın set tarafında durabilir ve birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

sinop-bestasaga-goleti

Erfelek’in köyleri Abdurrahmanpaşa, Akçaçam, Akçasöğüt, Avlağısökü, Aydınlar, Balıfakı, Başaran, Çayırköy, Dağyeri, Değirmencili, Dereköy, Emirhalil, Gökçebel, Gümüşsuyu, Güven, Hacılar, Hamidiye, Hasandere, Himmetoğlu, Horzum, Hürremşah, İncirpınar, İnesökü, Kaldırayak, Karacaköy, Karaoğlu, Kazmasökü, Kızılcaelma, Kızılcaot, Kirazlık, Kurcalı, Mescitdüzü, Meydan, Ormantepe, Salı, Sarıboğa, Selbeyi, Soğucalı, Sorgun, Şerefiye, Tatlıca, Tekke, Tombul, Veysel, Yeniçam, Yeniköy

sinop-erfelek-barajı

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Erfelek için yorumda bulun

    Erfelek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Erfelek için ilk yorumu yapabilirsin.