Hamsilos Koyu

Hamsilos Koyu

Sinop’un il sınırları içinde bulunan Hamsilos Koyu Türkiye’nin en kuzeyinde yer almaktadır. Buzul aşındırması sonucunda oluştuğu sanılan bir koydur. Koyun içine girdikçe orman havası tamamen hissedilir. Hamsilos Koyu’na varmak isteyenler Akliman yolundan gitmelidir.

Hamsilos Fiyord olarak da anılır.  Vadilerin eriyen buzullar sebebiyle deniz suyuyla dolup, şekil oluşturmasına yani buzul aşındırması sonucunda oluşan koylara verilen isimdir.

Nükleer santral kurulumu yapılacak olan Sinop ilimizde korunmaya alınacak yerlerden biri de Hamsilos Koyu’dur.

Hamsilos Koyu’nda Tatil İmkanı

Yürüyüş ve tırmanma sevenlerin adresi olan Hamsilos Koyu, hem ziyaret edilip görülecek bir yer hem de tatilinizi yapabileceğiniz bir yerdir.

Hamsilos Koyu’na giderken yolların bozuk yapısı yüzünden araç kullanmak oldukça zordur. Hamsilos Koyu’na az bir yol kala araçlar yol üzerindeki boşluklara bırakılarak yürüyerek devam etmek daha akıllıca bir yöntemdir.

Çok uzun ve güzel doğa yürüyüşleri yapmaya elverişli kamp alanı olmaya da açık bir alandır. Hamsilos Koyu yakınlarındaki otellerde ve pansiyonlarda da kolaylıkla konaklayabilirsiniz. Sinop Merkeze 11 km uzaklıkta olduğundan dolayı Hamsilos Koyu’ndan Sinop’a da ulaşmak oldukça kolaydır.

Uygun fiyatlarla temiz oteller ve pansiyonlar bulabileceğiniz Hamsilos Koyu çevresinde, deniz ve ormanın nefis kokusunu içinize çekebilir, doğa yürüyüşü ile canlanabilirsiniz.

İnsanların Tahrip Edip Kirletemediği Deniziyle Hamsilos Koyu

Müthiş bir güzelliğe sahip Hamsilos Koyu, denizin ve doğanın birleşiminden oluşuyor. Pırıl pırıl bir denize sahip kıyı kesimi yüzmeye ve deniz kenarında tatil yapmaya da müsait. Kamp alanlarının çokça bulunduğu Hamsilos Koyu temiz olmayı ve temiz kalmayı başarmış tatil yerlerinden birisi.

Kalabalığın çok da fazla olmadığı koyda, sakin bir tatil yapmak istiyorsanız, hem çevresindeki otellerden, hem kamp alanlarından, hem de karavan kiralama servislerinden karavan kiralayarak yararlanabilirsiniz.

Hafta sonları, hafta içine nazaran biraz kalabalık olması sebebiyle daha sakin doğa yürüyüşleri ve deniz keyfi sürmek istiyorsanız hafta içi Hamsilos Koyuna gidebilirsiniz.  Gidip ziyaret ettiğinizde mutlaka arkadaşlarınıza da tavsiye edeceğiniz bu koy, etrafında bir çok kaliteli yemekleri bulunan restoranlara da sahip.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hamsilos Koyu için yorumda bulun

    Hamsilos Koyu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamsilos Koyu için ilk yorumu yapabilirsin.