İnaltı Mağarası

İnaltı Mağarası

İnatlı Mağarası Nerede?

İnatlı Mağarası Sinop İlinin bir ilçesi olan Ayancık’tadır. Ayancık İlçesi’nin İnatlı Köyü sınırları içerisinde yer alır. Mağaranın Ayancık ilçesinden uzaklığı ise 40 km dir.

İnatlı Mağarası’na Ulaşım

Sinop’un Ayancık ilçesine vardıktan sonra İnaltı Köyü’ne giden karayolunu kullanabilirsiniz. İnaltı Köyü ile mağara arasındaki uzaklık yaklaşık 400-450 metredir ve eğimi oldukça fazladır. Bu yol köy yolu olduğu için ulaşım zordur. Mağaranın 50 metre aşağısına kadar araç ile ulaşım mümkündür. Ancak buradan sonra İnatlı Mağarasına ulaşım merdivenler ile sağlanır.

İnatlı Mağarası’nın Özellikleri

İnaltı mağarasının uzunluğu 658 metredir. Ancak 400 metreden sonrası çamurludur.

Mağaranın içerisinde duvarlardaki traverten oluşumları ve küçüklü büyüklü sarkıtlar görülür. İnaltı Mağarası’nın en geniş kısmı giriş kısmıdır. Geniş ve yüksek bir giriş ile başlayan İnaltı Mağarası girişinin boyu 1.25 metre, tavan yüksekliği 15 metre, genişliği ise 10 – 12 metre arasında değişmektedir. Mağaranın giriş kısmı en geniş alan olmakla birlik de aynı zamanda da en kuru alanıdır. Daralarak ilerleyen mağaranın içerisinde duvar damlataşları, damlataş havuzları, dikitler, sarkıtlar ve sütunlar görülür. Mağara tabanına yakın alt kesimlerde yani su düzeyinin hemen üzerinde yer alan damlataşlarının şekilleri patlamış mısır ve karnabahar görünümündedir.

İnaltı Mağarası doğu ve batı yönünde kıvrımlar oluşturmakta ve “S” şeklinde ilerlemektedir. Bu bölgedeki çukur ve mağaraların oluşumunda erime özelliğine sahip kireçtaşı büyük bir rol oynar.

1996 yılında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından İnaltı Mağarası incelemeye tabi tutulmuştur.  300 metrelik bölümü aydınlatılarak turizme açılmıştır. Mağaranın devamında 358 metre daha olduğu bildirilmiştir. Ancak raporlarda bu 358 metrenin sadece 125 metrelik bölümünün turizme açılmasının uygun olduğu bildirilmiştir. Son bölümünün aşırı sulu ve çamurlu olması sebebiyle turizme açılamayacağı bildirilmiştir.

İnaltı Mağarası’nda Ziyaretçiye Soluk

İnaltı Mağarası, gelen ziyaretçilerini kendine has mistik ve gizemli görüntüsü ile büyüler. Ancak bu mağaraya ulaşım biraz zor ve zahmetlidir. Ziyaretçilerin yorgunluklarını alabilmek, onlara mağara havası eşliğinde bir soluk verebilmek için mağaranın önüne kır kahvesi yapılmıştır. Sizlerin de İnaltı Mağarası’na gittiğiniz de soluklanmak için bu kır kahvesinde çayınızı yudumlarken mağaranın havasını daha fazla içinize çekmek isteyeceğinizden eminiz.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnaltı Mağarası için yorumda bulun

    İnaltı Mağarası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnaltı Mağarası için ilk yorumu yapabilirsin.