İnce Burun Deniz Feneri

İnceburun Deniz Feneri

Sinop Yarımadasının kuzeybatı ucunda yer alan İnce Burun Deniz Feneri, Anadolu’nun en kuzey noktasındadır. İnce Burun Deniz Feneri katılaşmış lavlardan ve aglomeralardan oluşmuştur.

İnce Burun Deniz Feneri 1863 yılında yapılmıştır. Lavlardan oluşan sütun şeklinde çatlamış bazaltlardan oluşur. Bu yapının çok eski tarihlerde yapılmasına rağmen hala dimdik ayakta durması, gidip görenleri hayrete düşürmektedir.

Milyonlarca yıl önceden kalma tarihiyle Türkiye’nin tarihi eserleri arasına giren İnce Burun Deniz Feneri görülmeye değer tarihi görüntüye sahip bir yerdir. Bu deniz feneri 38 metre yüksekliğinde ve Sinop il merkezine 19 km uzaklıktadır.

Karadeniz Bölgesinde bulunan Sinop ilinde İnce Burun Deniz Feneri başka gezilip görülmesi gereken birçok yer vardır. Bunların farklı bir tarihi dokusu, doğal bir havası bulunmaktadır.

Sinop Deniz Feneri

İnce Burun Deniz Fenerine Neden Gidilmeli?

Tarihi dokusunun yanı sıra masmavi bir deniz ile birleşen İnce Burun Deniz Feneri yakınlarında kamp alanları ve oteller bulunmaktadır. Deniz, kum ve tarihten oluşan bir tatil yapmak istiyorsanız İnce Burun Deniz Feneri adeta cennetten bir köşe olarak sizleri bekliyor.

Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu yerde geceleri deniz fenerinin ışıklarıyla denizin maviliğinin gece yeşiline dönmesi muhteşem bir manzara çıkartıyor ortaya.

Doğada Yapılan Tatil Başkadır

Tatil yapma düşüncesi daha yaz gelmeden hepimizi heyecanlandırır. Yeni yerler görmek, farklı yemeklerin tadına bakmak, farklı alanlarda barınmak bunların hepsi heyecan vericidir. Ailecek gittiğimiz tatilleri önceden beri otellerde, pansiyonlarda yapmak istemişizdir fakat son zamanlarda otel ve pansiyonlar çok basit ve alışılagelmiş olan kavramlar arasında kalmaya başladı.

Birkaç yıldan beri doğa hakkında olan sağlık bağışlayıcı doğa yürüyüşleri ve doğa tatilleri herkes tarafından çok sevilir oldu. Çoğu insan ya karavan tatilleri veya kamp tatillerin tercih etmeye başladı.

Maddi durumu müsait olanlar karavanların kendisine sahip olmak istiyorlar fakat karavanlar kolaylıkla kiralanabiliyor da. Karavan kiraları hem otel kiralarından düşük hem de istediğiniz yerde tatilinizi yapabileceğiniz şekilde ayarlanmış.

Genellikle karavanların içerisinde ihtiyacınız olabilecek her şey mevcut, istediğiniz bir kumsala çekip kolaylıkla tatilinizi istediğiniz kadar yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnce Burun Deniz Feneri için yorumda bulun

    İnce Burun Deniz Feneri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnce Burun Deniz Feneri için ilk yorumu yapabilirsin.