Paşa Tabyaları

Paşa Tabyaları

Paşa Tabyaları Nerededir?

Sinop yarımadasının güneydoğusundadır. Sinop İli’nin merkezinde ve Ada Mahallesinde yer almaktadır. Paşa Tabyalarına ulaşım kolaydır.

Paşa Tabyaları Ne Zaman ve Ne İçin Yapıldı?

Tabya, bir bölgeyi savunmak için yapılan ve silahlar ile güçlendirilen askeri yapıdır.

Paşa Tabyaları 19. yüzyılda ve Osmanlı-Rus savaşları sırasında Rus donanmasının saldırılarını önlemek amacıyla yapılmıştır.

2014 yılında yapılan düzenlemelerde İlke Organizasyonu adına açıklama yapan Cengiz Demirel’den alınan bilgiler ise Paşa Tabyaları’nın 1461’de Fatih Sultan Mehmet’in emri ile kurulduğu yönündedir. Bu bilgilere göre, Paşa tabyaları 555 yıllık bir tarihe sahiptir.

Fatih Sultan Mehmet’in annesinin Sinoplu olduğu ve dayısından Sinop’u teslim aldığı bilinmektedir.

Mimari yapısı tam olarak tabya özelliklerini taşımaktadır.  Yer altında gizlenmiş bulunan sığınaklara sahiptir. Kilometreler boyunca devam eden yer altında geçitleri vardır.

Yarı ay şeklinde olan Tabyaları 11 adet top yatağından, cephanelik ve mahzenlerden oluşmaktadır. Yine Sinop İli’nde bir tabya daha vardır. İsmi Korucuk Tabyası olan bu tabya özel şahsın mülkiyeti içerisinde bulunmaktadır.

Tabyalarının rakımı yani deniz seviyesinden yüksekliği 43 metredir. Sinop denilince akla ilk gelenler tersaneleri, tabyaları ve cezaevleridir. Sinop, bu alanlarda tarihi bakımdan çok değerli eserler barındırmaktadır. Sinop’un 2. önemli tarihi eserlerini de tabyalar oluşturmaktadır. Tabyaları da akla ilk gelenlerden ve ziyaret edilmesi gereken ilk tabyadır.

Ukrayna Deniz Müzesi’nden edinilen belge ve fotoğraflar ile Tabyaları’nın sadece Türkiye’de değil dünya çağında önemli bir yer olduğu görüldü.

Sinop İli’ndeki Paşa Tabyaları dünya tabya sıralamasında 2. değerdedir. Birincisi ise Venedik Tabyaları’dır.

Günümüzde Paşa Tabyaları ve Kullanımı

Tabyalar 2014 yılında Vali Yavuz Selim Köşger tarafından halkın hizmetine açılmıştır. İşletmeciliğini ise İlke Organizasyon üstlenmiştir. Günümüzde kahvaltı, yöresel yemekler ve düğün organizasyonları gibi çeşitli alanlarda hizmet vermeye devam ediyor. 

Sinop’ta Tarih Kokusu Eşliğinde Bir Kahvaltı

Sinop’a gezmeye geldiyseniz, Paşa Tabyaları’nda geniş ve açık alanda tarih kokusu eşliğinde bir kahvaltı etmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. İştah açan havası ile saatlerce kahvaltı yapabilirsiniz. Bir birinden lezzetli kahvaltılıklar sizi bekliyor mutlaka tatmalısınız.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Paşa Tabyaları için yorumda bulun

    Paşa Tabyaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Paşa Tabyaları için ilk yorumu yapabilirsin.