Pervane Medresesi

Pervane Medresesi

Pervane Medresesi Nerededir?

Pervane Medresesi Sinop ilinin merkezinde Batur caddesindedir. Alaaddin Cami avlusunun kuzey girişinin karşısındadır.

Pervane Medresesini Kim, Ne İçin Yaptırmıştır?

Selçuklu Veziri Muinüddin Süleyman Pervane tarafından yaptırılmıştır. Sinop’un 1262 yılında tekrar Osmanlı topraklarına geçişinin anısına yaptırılmıştır.

Pervane Medresesinin Tarihçesi

1262 yılında Sinop ilinin tekrar alınmasının şerefine inşa edilmiş olup, medreselerin kapatılmasından beri medrese olarak kullanılmamaktadır. 1889 yılında, girişteki eyvanın karşısında bulunan ana eyvanın önünün kapanması ile bir oda oluşturulmuştur. Pervane Medresesi’nin üzerinde bulunan kitabeden bu değişikliğin Mutasarrıf Faik Bey zamanında yapıldığı anlaşılmaktadır. 1932 ile 1970 yılları arasında müze olarak kullanılmıştır. 2002 yılında ise Sinop Valiliği’ne Kültür ve Turizm amaçlı kullanılması üzere tahsis edilmiştir.

Pervane Medresesinin Mimarisi

Pervane Medresesi kuzey – güney konumlu olarak inşa edilmiştir ve dikdörtgen yapıdadır. Açık avlulu medrese olup iki eyvanlıdır. Avlunun doğu ve batı cephesinde kemerli varaklar yer almaktadır. Bu kemerli revaklar üçer sütuna oturtulmuştur. Her iki revakta da beşer adet olmak üzere toplamda on adet küçük oda vardır. Ve bu odaların hepsinde birer adet sokağa bakan büyük penceresi ayrıca birer adet ocak mevcuttur.

Avlunun ortasında bir şadırvan vardır. Pervane Medresesinin şadırvanı sekizgendir.

Giriş kapısı mermerden ve anıtsal bir eser şeklindedir. Giriş eyvanın çevresinde 2 oda vardır.

Yapının damı orijinalinde toprak dam olarak inşa edilmiştir. Ancak daha sonra yapının dayanıklılığını arttırmak için alaturka kiremit ile kaplanmıştır. Bu kiremitler kirpi saçak ile bitirilmiştir ve dışa doğru meyilli bir görünüme sahiptir.

Pervane Medresesine Has Değerler

Gelen ziyaretçilere Sinop iline ait kültürün tanıtılması amacı ile çarşı olarak kullanılmaktadır. Çarşının içerisinde Sinop’a özgü mutfağı ve el sanatlarını sergileyebilecek esnaf ve zanaatkarlar bulunmaktadır.

Ana eyvaya geldiğinde solda bir oda sağıda ise Pervaneoğulları’nın son hükümdarı olan Gazi Çelebi ve kızının kabirleri görülür. Ana eyvanın sol tarafında göreceğiniz bu oda zamanında kışlık dershane olarak kullanılmaktaydı.

Pervan medresesini ziyarete gittiğinizde oturup soluklanabileceğiniz, çayınızı yudumlarken etraftaki tarihi havayı içinize çekebileceğiniz açık mekandaki kafelerde oturma şansına sahipsiniz. Karnınız acıktığında Sinop iline özel yemekler bulunan restoranlar ve hatıra için satın almak isteyebileceğiniz malzemeler için hediyelik eşya satan mağazalar bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pervane Medresesi için yorumda bulun

    Pervane Medresesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pervane Medresesi için ilk yorumu yapabilirsin.