Seyit Bilal Türbesi

Seyit Bilal Türbesi

Seyit Bilal Türbesi Sinop ilinin merkezinde bulunan Cezayirli Ali Paşa Camii nin içerisinde bulunur. Türbe yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgisini çekmektedir.

Sinop ilinin şehir merkezine bağlı Ada Mahallesinde bulunan ve M.S. 1214 yılında Sinop ilinin kesin bir şekilde Türklerin yönetimine geçmesinin ardından Selçuklu mimarisine göre yeniden düzenlenen ve günümüze kadar o hali ile korunmuş olan türbe çok ilgi çekmektedir.

Seyit Bilal Kimdir?

İstanbul, M.S. 675’te Ömer bin Abdülaziz tarafından işgal edilmek istendiğinde Seyyid Bilâl hazretleri bu işgal altında bulunan bu gazilere yardım etmek istemiş ve bu amaçla Orta Asya dan gönüllü Türk savaşçıları çağırmıştır. Kardeşi Seyyid Ali Ekber Hazretleri de bu savaşçıların arasındadır. Bu gönüllü savaşçılar Karadeniz kıyısından İstanbul’a doğru hareket etmiştir. Hareketleri sırasında kötü hava koşulları nedeniyle gönüllü savaşçılar Sinop limanına inmek zorunda kalmışlardır. Sinop’ta geçici olarak kalacaklardır ve bugünkü Alâaddin Camii’nin bulunduğu yerde yorgun ve hasta olan gönüllü askerleriyle dinlenmeye çekilmiştir.

Ancak Sinop Tekfuru ve tekfura bağlı olan askerleri onları gözlemlemiştir ve durumlarından kuşkulanmıştır. Bunun üzerine Tekfur ve askerleri gece baskını düzenlemişlerdir. Türk gönüllü savaşçıları baskına karşı koymuşlardır. Çıkan bu çatışmada çoğu şehit olmuştur.

Çevresi Tekfur ve Tekfurun askerleriyle sarılan Seyyit Bilâl Hazretleri ise düşmanı yenerek bu baskından sıyrılmak istemiştir. Bu sırada Meydan kapısından şehri terk etmek üzere çatışırken Tekfurun kılıç darbesiyle başı düşmüştür. Düşen başını koltuğuna alarak şu anda türbenin bulunduğu yere kadar gelmiştir.

 İnanılması güç olan bu olay karşısında dini inancı olan halk ve Tekfur, bu durumdan korkmuştur. Tekfur çatışmayı durdurmuş ve böyle birini öldürdüğü için halkın gözünde saygınlığını yitireceğini anlayarak yaralı olan gönüllü savaşçılara iyi davranmış ve şehitlerin İslâm a uygun şekilde gömülmesine izin vermiştir.

Tekfur, bu olaydan pişman olmuş ve “ben bir ermişi öldürdüm. Allah’ın beni affetmesi için Seyyid Bilâl Hazretlerinin üzerine türbe yapılsın ve onu ziyaret edenler beni çiğneyerek geçsin, belki o zaman affolurum” demiş ve ölümünden sonra Tekfur türbenin kapısının eşiğine gömülmüştür.

 Burayı Neden Ziyaret Etmeliyiz?

Manevi duygularınızı en üst seviyede yaşayacağınız aynı zamanda türbenin atmosferinden dolayı ruhen bir rahatlama hissedeceğinizden emin olarak söyleyebilirim ki gidip görmeniz ve bu güzel duyguyu yaşamanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Seyit Bilal Türbesi için yorumda bulun

    Seyit Bilal Türbesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Seyit Bilal Türbesi için ilk yorumu yapabilirsin.