Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi Nerededir?

Sinop Arkeoloji müzesi nerdedir sorunsun cevabı çok kolaydır çünkü Sinop İli’nin merkezindedir. Adresi: Okullar Caddesi No.2 Sinop/Merkez olarak geçmektedir.

Sinop İli Müzecilik Faaliyetleri

Sinop’ta ilk müzecilik faaliyetleri 1921 yılında başlamıştır.  İlk çıkan tarihi eserler, etrafı sularla çevrili Sinop İli’nin batısında yer alan nekropolden ve şehirdeki yapılaşma sırasında temel hafriyatlardan elde edilmiştir. Ve bulunan bu tarihi eserler Mekteb-i idadi’ de muhafaza edilmiştir. Ancak elde edilen tarihi eserlerin giderek çoğalması ile 1932 yılında Pervane Medresesi’ne taşınmıştır. Pervane Medresesi, Selçuklu Veziri Müinüddün Pervane tarafından 1262 yılında yaptırılmıştır. 1941 yılında müze ziyaretçilere açılmıştır. 1945 yılında memurluk, 1947 yılında ise müdürlük olmuştur.

Sinop Etnografya Müzesi Teşhir Salonları

Sinop Etnografya Müzesi teşhir salonları ana başlıklar altında toparlanırsa,

Koridor,

Taş Eserler Salonu,

Sikke Bölümü,

İkona Salonu,

Bahçe Teşhiri,

Küçük Buluntular Salonu,

Amphora Salonu olarak gruplandırılabilir.

Sinop Etnografya Müzesi Teşhir Salonlarında Neler Var?

Sinop Etnografya Müzesi sergileri ve içerikleri özetle şu şekildedir. Koridor bölümünde heykeller ve heykel başları sergilenmektedir. MÖ 4. yüzyılda yapılan bir antlaşmayı içeren taş kitabeyi de bu bölümde görebilirsiniz.

Taş eserler salonunda Anadolu’nun en eski mezar örneklerini görebilirsiniz. Daha çok ölü kültürüne ait olan bu bölümde bir denizciye ait Lahit ve bir mezar anıtına ait olduğu düşünülen mermer “Geyik parçalayan Aslanlar” grubu nadir buluntular arasındadır.

Sikke bölümünde Sinop’ta ilk basılan gümüş sikkeler sergilenmektedir. Selçuklu, Bizans, Ordu ve Gelincik Definelerinden de örmekleri bu bölümde inceleyebilirsiniz.

İkona, Hıristiyan dininde ahşap pano üzerine yapılan her türlü dini resme denir. İkona salonunda Hz. İsa ile Meryem’in yanında Havari ve Aziz kişilerin resimleri, yaşam öyküleri ile birlikte dinsen ve tarihi olaylar anlatılır. Bu ikonaların müzeye nasıl ve ne zaman dahil edildiği bilinmemektedir.

Bahçe teşhirinde genel olarak mermer ve taş mimari eserler, heykeller ve mozaikler yer almaktadır.

Sinop Etnografya Müzesi Ziyaretçiye Uygun Gün ve Saatler

Pazartesi günleri haricinde her gün sabah saat 08.30 ile akşam saat 17.30 saatleri arası ziyarete açıktır.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sinop Arkeoloji Müzesi için yorumda bulun

    Sinop Arkeoloji Müzesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sinop Arkeoloji Müzesi için ilk yorumu yapabilirsin.