Sinop Tarihi Cezaevi

Sinop Tarihi Cezaevi

Anadolu’nun Alkatrazı olarak da bilinen Sinop Tarihi Cezaevi 1999 yılında kapatılarak bir müze evine çevrilmiştir. Eski bir tarihe sahip olmasıyla ünlü olan Sinop İlinde bulunan Sinop Tarihi Cezaevinin yapılış tarihi 1568 yıllarına kadar dayanmaktadır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bile konu ettiği Sinop Tarihi Cezaevi 300 demir kapısının, dev gardiyanlarının, azılı mahkumların, burçlarında ejderha gibi gardiyanların dolaştığı bir cezaevi olarak anılır.

Sinop Tarihi Cezaevi üç yanı deniz ile çevrili, kale duvarları içinde yer alan bir yapı. 4000 yıl önce bölgeye hakim olan Gaskalılar tarafından korunaklı bir şekilde inşa edilmiştir. Her yeri tarih kokan Sinop Tarihi Cezaevi gezmeye ve görmeye değer bir tarih taşımaktadır.

Tarih Kokan Duvarlar

Ne kadar da Sinop denildiğinde mavi ve yeşilin bütünlüğü akla gelse de tarihi ile de anılmaktadır. Sinop Tarihi Cezaevi uzun süre ünlü kişileri de suçları sebebiyle içinde barındırmış bir cezaevi olarak bilinir.

Sinop Tarihi Cezaevi 13.000 metrekarelik bir alanda çok büyük bir yer kaplamaktadır. En büyük özelliği büyük bir kalenin içinde yer almasıdır.

Hapishaneden kaçmanın da olmadığı Sinop Tarihi Cezaevinde, eskiden mahkumlara el sanatları, matbaacılık, marangozluk, kuyumculuk ve oymacılık gibi meslekler öğretilirmiş.

Sinop Tarihi Cezaevi Neden Görülmeye Değer?

Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Hüseyin Hilmi gibi ünlülerin de mahkum olarak kaldığı Sinop Tarihi Cezaevi yüksek duvarları ve kale içinde olma sebebiyle diğer cezaevlerinden farklı bir yapıya sahiptir. Çocuk tutuk evi de bulunan bu cezaevi büyük avlular içinde bulunur.

Güzel bir tatil geçirmek ve tarihin eski kokusunu içinize çekmek istiyorsanız, Sinop Tarihi Cezaevi gezip görülecek yerlerden. Yakınında bulunan otellerde konaklayabilir, daha çok doğanın içinde olmak istiyorsanız yol üstünde bulunan kamp alanlarından yararlanabilirsiniz.

Denize sıfır yerlerdeki kamp alanı yakınlarındaki restoranlardan faydalanarak hem tarihi dokusuyla Cezaevini ziyaret etmiş olursunuz. Hem de güzel bir tatil yapmış olursunuz. Deniz ve kumun birleştiği Sinop sahil kesimi, kamp alanlarının bolluğu, güneşin yakıcılığı ve denizin maviliği ile ünlüdür.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sinop Tarihi Cezaevi için yorumda bulun

    Sinop Tarihi Cezaevi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sinop Tarihi Cezaevi için ilk yorumu yapabilirsin.