Sinop Etnografya Müzesi

Sinop Etnografya Müzesi

Sinop Etnografya Müzesi, Sinop merkezde Alaaddin Cami, Kale, Tarihi Cezaevi, Arkeoloji Müzesi ziyaretlerinize eklemeniz gereken tarihi bir binadır. Sergilenen eşyalar kadar konağın da mimari özelliği gidilip görülmeye değer.

Sinop Etnografya Müzesi Nerededir?

Sinop Etnografya Müzesi, Sinop ilinde, Kafevi Mahallesi, Kemaleddin Sami Paşa Caddesinde No: 9 adresinde bulunur. Sinop Etnografya Müzesi’ne ulaşım kolaydır.

Sinop Etnografya Müzesi Mimari Özellikleri

Üç katlı bir konak olan bu müzenin temel ve zemin katı moloz taşlardan, diğer ana katları ise tuğla ve karkas karışımından yapılmıştır. Bu özellikleri ile tipik bir 18. yüzyıl sonu konakları için güzel bir örnektir. Sadece yapı malzemeleri ile bile görülmeye değer binalar arasındadır.

Binanın günümüzdeki ön cephesi ana cadde üzerindedir ancak yapıldığı yıllarda asıl kullanılan giriş şimdiki arka cephe girişidir. Giriş kapısı oldukça büyüktür. Bu büyüklüğün sebebi ise o yıllardaki konağın sahibinin konağa atı ile birlikte bu kapıdan girmesidir. Atını giriş katına bağladığı bilinmektedir. Giriş kat karanlıktır. Bu giriş kattan üst katlara çıkan sağlı sollu merdivenin girişi ahşaptır ve geniş sivri bir kemer şeklindedir.

Orta ve üst katlardaki duvarlar ve iç bölmeler ahşaptır. Duvardaki ve ahşaplardaki oymacılık işçiliği bu konağın zengin bir görünüşe sahip olmasını sağlamaktadır.

Orta katın zamanında selamlık olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Üst kata göre daha mütevazı ve ölçülü bir hava taşır. Bu katta kemerli ve şeritli, çıtalı bir ahşap kaplama kullanılmıştır ve tüm oda duvarlarını kaplamaktadır.

Üst katın harem olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Diğer katlara göre daha aydınlık bir ortama sahiptir. Bol olarak kullanılan pencereler ile ışığın binaya daha fazla girmesi ve böylece daha neşe veren bir ortam oluşumu sağlanmıştır ayrıca kullanılan bitkisel kıvrımlı bordürler ve oda dolap kapaklarındaki renkli çiçek buketleri de bu neşeli havanın etkisinden nasibini almış görünüyor.

Sinop Etnografya Müzesi Tarihi

Günümüzde müze olarak kullanılan bu konağın tarihsel kullanım amaçlarına baktığımızda çok farklı alanlar ile karşılaşırız. Bu kullanım alanlarından özellikle zemin katı için bilinenler, ambar, depo, kiler hatta ahırdır. Zemin katı ile birlikte sayıldığında 4 katlı bir binadır.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sinop Etnografya Müzesi için yorumda bulun

    Sinop Etnografya Müzesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sinop Etnografya Müzesi için ilk yorumu yapabilirsin.