Sinop Şahin Tepesi

Sinop Şahin Tepesi

Sinop şehri eski devirlerde ceza ve ıslah işlemlerinin yapıldığı bir şehir olarak kurulmuş olup bir çok türkü ve şarkıya konu olmuş. Gardiyanların acımasızlığı, cezaevinin kuruluş yeri bakımından dört bir tarafı deniz ile kaplı. Şehrin tamamını kaplayan bir şekilde inşa edilmiş ve kaçmanın neredeyse imkansız olacağı bir şekle getirilmiştir.

Şahin Tepesinin Tarihçesi

Şahin Tepesi şehre hakim bir yerde olduğu için gözetleme tepesi olarak kullanılmış. Daha sonra yangın gözetleme alanı ve en sonunda da Amerika nın Rusya yı gözetlediği bir üs haline getirilmiştir. Uzun zaman bu şekilde kullanıldıktan sonra günümüzde dev Türk bayraklarının dalgalandığı, dış güçlerin himayesinden çıkarılmış olan bir yer haline getirilmiştir.

Şahin Tepesinin Günümüzde Ki Önemi

Günümüz de ise hiçbir zaman boş kalmayan bir alan olarak ziyaretçilerin sıklıkla tercih ettiği şehrin muhteşem manzarasını eksiksiz bir şekilde gözlemlenebildiği bir yerdir.

Bu Tepeye Şahin Tepesi İsmi Verilmiştir?

Şahin ismi birçok ilimizde yüksek ve kente hakim noktalarda olan tepelere verilen bir isimdir. Türk kültüründe şahin önemli bir yere sahip, yırtıcılık ve gücün simgesi olagelmiştir. Bir şahin bir kurdu kolay bir şekilde öldürebilir, üstün zekası sayesinde kendinden kat kat güçlü olan hayvanları kolaylıkla yenebilir. Bundan yola çıkarak diyebiliriz ki insanlar kendilerini güvende hissettikleri yerlere bu ismi vermiştir.

Neden Şahin Tepesini Ziyaret Etmeliyiz?

Şahin Tepesinden gün batımını eliniz de ki çayınızı yudumlarken mutlaka izlemelisiniz.  Bu sizi oldukça rahatlatacak ve huzur verecek bir meditasyon olacaktır.

Büyük şehrin kalabalığından sonra gezip görme imkanı bulacağınız bu şehir size tahmin edeceğinizden de çok iyi gelecek.  Şehir merkezinde uygun fiyatlarda konaklama, yemek yeme olanağı bulmuş olacaksınız. Bir sonra ki tatiliniz de ilk tercihlerinizden biri olacak olan Sinop size muhteşem deniz manzarası, doğal koyları ile Karadeniz hakkında oluşan çok dalgalı bir deniz şeklinde ki ön yargıları yıkma imkanı sunacaktır.

Karşılaşacağınız muhteşem sahiller size başka bir yer de tatil yapmamanız gerektiğini anlatmaya yetecektir.

Bu özellikleri ile Sinop doğa, kültür ve tarih turizminde geçmiş yıllarda olduğu gibi insanları kendine aşık etmeye yetecektir.

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016
Ağustos 19, 2016

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sinop Şahin Tepesi için yorumda bulun

    Sinop Şahin Tepesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sinop Şahin Tepesi için ilk yorumu yapabilirsin.