Sinop

Sinop

Sinop merkez tam bir turizm merkezidir. İhtiyac duyuyan her şeye kolaylıkla ulaşabileceğiniz kadar gelişmiştir. Hemen girişinde Tarihi Sinop Cezaevi yer almaktadır. Devamında en büyük ve gelişmiş caddesi Sakarya caddesine giriş yaparsınız. Bankalar ve büyük mağazaların hepsi bu cadde üzerindedir. Ayrıca sahil boyunca parklar ve çay bahçeleriyle uzanan aşıklar caddesi oldukça meşhurdur. Aşıklar caddesi üzerinde çay bahçeleri, kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Aşıklar caddesi üzerinde bulunan teyzenin yeri mantı konusunda oldukça talep gören bir mekandır. Sinop’un en büyük iskelesi yine burada yer almaktadır. İskelenin hemen yanında tarihi Sinop kalesi ve balık restoranları sahil boyunca uzanmaktadır. Kalenin hemen arkasında salaş bir köfteci bulunmaktadır. Gayet lezzetli köftelerinden tadabilirsiniz. Ayrıca kalenin arkasında bulunan Ayhan kotraya da uğramanız özellikle tavsiye edilir. Bir birinden güzel el yapımı tekne, kayık, kotra çeşitlerinden satın alabilirsiniz. Sahil bölgesinden bir çok özel ve belediyeye ait otopark bulunmaktadır. Otopark ücretleri büyük şehirlere göre oldukça uygurdur.

Sinop’a gelipte bu güzel şehiri tepeden görmemek olmaz tabi. Ada mahallesinde bulunan Şahin tepesinden güneşin batışını izlerken çayınızı yudumlamak ayrı bir haz vermektedir. Şahin tepesinin hemen alt kısmında ki Seyit Bilal Türbesi’ne de uğramadan gitmek olmaz.

Sinop’un en çok ziyaretçi alan ilçesi Erfelektir. Erfelekte bulunan Erfelek Şelaleleri bu ziyaretçilerim neredeyse tamamını çekmektedir. 27 tane üst üste sıralanmış şelale takımı Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Şelalelerin içerisinde bulunan tırmanış parkuru ile zirveye kadar çıkabilme imkanı sağlamaktadır.

Erfelek yolu üzerinde bulunan Bektaşağa göleti ise mis gibi havası ve yemyeşil ormanları ile turistlerin uğrak yerleri arasındadır. Gölet etrafına yapılan turistik tesis ile birlikte daha fazla misafiri ağırlayabilecek potansiyele ulaşmıştır. Gölet kenarındaki tesiste manzara eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ayrıca isterseniz yürüyüş yapabilir ve ata binebilirsiniz.

Daha fazla Sinop’ta Gezilecek Yerleri öğrenmek için tıklayınız

sinop-sahin-tepesi